Image

Zubní korunky

Keramické korunky pomáhají nahradit tu část zubu, která chybí nebo naopak zpevní zub s ošetřeným kořenovým systémem. Dělíme je dle materiálu – metalokeramické korunky, celokeramické korunky (zirkonové nebo Emax). Tyto dva typy vynikají svými estetickými vlastnostmi a dobrou pevností.

V případě destrukce zubu zubním kazem, úrazem nebo třeba endodontickým zákrokem, kdy dojde ke ztrátě větší části tvrdé zubní tkáně je jednou z možností řešení. Ošetření probíhá v několika krocích. Po dobu zhotovení metalokeramické nebo celokeramické korunky je zub opatřen provizorní korunkou.  

Lékař detailně vyšetří poškozený zub včetně jeho kořenového systému a určí jeho prognózu. Po zkontrolování celého chrupu stanoví vhodný postup ošetření. V zubní ordinaci spolu s pacientem vybereme barvu keramiky podle okolních zubů nebo vašeho přání. V místním znecitlivění nabrousíme zub do požadovaného tvaru a provedeme otisky nebo skenování obou čelistí. Vždy na místě zhotovíme provizorní korunku (popř. fasetu, overlay, inlay), aby pacient neodcházel s obroušeným zubem.

Zubní korunky a částečné korunkové náhrady využíváme v případech, kdy již nelze zub rekonstruovat pouze výplní. Dále jako součást fixního můstku, který nahradí chybějící zub. U endodonticky ošetřeného zubu pak snižují riziko prasknutí celého zubu nebo jeho korunkové části a upravují zub z funkčního i estetického hlediska.

Jak se starat o zubní korunky?

Po zákroku je důležitá především správná ústní hygiena, abychom předešli vzniku zubního kazu v oblasti krčku nebo zánětu dásní. Čím lépe se budete o svůj zub starat, tím déle vám vydrží.

Dají se zubní korunky opravit?

Menší poškození zubní korunky lze pouze zaleštit a dočasně opravit. Prasklé korunky a jinak poškozené korunky se musí sundat a zhotovit se nové.

Za jak dlouho bude korunka hotová?

Záleží na rozsahu práce. Většinou od 1 až do 7 dnů.

Jak dlouho zubní korunka vydrží?

Na zubní korunky máte 2 roky záruku. Ze zkušeností ale víme, že i po 10 letech až 15 letech velká část korunek je v dobrém stavu – v případě dodržování dentální hygieny. Včasná prevence je v tomhle případě nesmírně důležitá.

Bolí tento zákrok? A co když tělo zubní korunku nepřijme?

Tento zákrok stejně jako jiné zákroky u nás nebolí, protože používáme kvalitní anestezii. Co se týká druhé otázky, tak celokeramické korunky jsou neutrální a neovlivňují ničím lidský organismus a kovokeramické vzácně mohou způsobit určitou reakci. Proto v případě možné alergie jsou indikovány celokeramické.

Naše kontakty

Smile Centrum Vysočany

Smile Centrum Vysočany

Jandova 598/1, 190 00 - PRAHA 9

KDY K NÁM?
V době:
Po: 7.00 - 19.00
Út: 7.00 - 19.00
St: 7.00 - 19.00
Čt: 7.00 - 19.00
Pá: 7.00 - 16.00
So: Dle domluvy
Ne: ZAVŘENO