Image

Endodoncie

Aneb ošetření kořenových kanálků. Endodoncie se zabývá ošetřením zánětu zubní dřeně a jeho komplikacemi. Příčinou tohoto zánětu jsou mikroorganismy, jejichž zdrojem je nejčastěji zanedbaný, nerozpoznaný nebo špatně ošetřený zubní kaz, který se šíří do hloubky a blízkosti dřeňové dutiny. Druhým nejčastějším důvodem jsou komplikace, které se objeví druhotně, po špatně provedeném predchozím ošetření kořenových kanálků (ulomený nástroj), pod rozsáhlou výplní, starou korunkou nebo po úrazu zubů.

Na našem pracovišti provádíme endodontické ošetření pod kontrolou lupových brýlí, speciálního stomatologického endo mikroskopu, za pomoci apexlokátoru, endomotoru, nikltitanových nástrojů a přístrojů na 3D plnění kořenových kanálků. Ošetření spočívá v přeléčení zubu, odstraněním zubní dřeně, měření délky každého kanálku, desinfekci a hermetickém uzávěru systému kořenových kanálků. Čím přesněji jsou kanálky zaplněny (výsledek práce kontrolujeme rentgenologicky), tím lepší je vyhlídka zubu do budoucna. Známkou selhání ošetření je dlouhodobá přítomnost zánětlivého ložiska okolo zubu v kosti, která záporně ovlivňuje stav organismu a zároveň může kdykoli vést k bolesti a otoku.

Naším cílem je tedy vzniku těchto ložisek předcházet. Touto cestou je možné zachránit zub, jenž byl odsouzen k vytržení (extrakci). Nelze zaručit, že se podaří nalézt, zprůchodnit, rozšířit, vydezinfikovat a zaplnit všechny kořenové kanálky, odstranit překážku/y v kanálku jako například ulomený nástroj nebo například zapečetit perforovaný kořen, případně dosáhnout vyhojení zánětu zubního lůžka. Takto ošetřený zub může při správné zubní hygieně pacientovi sloužit bez bolesti ještě mnoho let. Hodně záleží i na následné kvalitní dostavbě korunkové části zubu – ve většině případů se doporučuje korunka, polokorunka. U málo poškozených zubů, kde zůstává masa vlastního zubu, následuje dostavba bílou kompozitní výplní.

Pokud kaz dosáhl do zubní dřeně, musíme ošetřit kořenové kanálky. Ošetření kořenových kanálků spočívá v pročištění a rozšíření s výplachy desinfekčních roztoků a jejich následném hermetickém zaplnění. Ošetřený kanálek zabrání průniku bakterií ze zubu do kosti a vzniku zánětu v kosti v oblasti špičky kořene. Po endodontickém ošetření kořenových kanálků je většinou nutné zub následně ošetřit, aby nedošlo ke ztrátě zubu.

Vyhýbat se endodontickému zákroku je nebezpečné. Včasné ošetření kořenových kanálků může zastavit další bakteriální procesy, které by vedly nejen ke ztrátě zubu, ale i k dalším zdravotním komplikacím a infekcím.

Budu po zákroku cítit bolest?

Po zákroku je zub citlivý na skus a po odeznění anestezie mohou někteří pacienti pociťovat bolest. Pomáháme si volně dostupnými analgetiky. Bolest odezní většinou do několika dní.

Mrtvý zub bolí?

Některým pacientům se i po několika letech stává, že pociťují bolest zubu, který je již po endodontickém ošetření, a tudíž je necitlivý, mrtvý. Nejedná se o bolest zubu, ale o zánět, který se vytvořil v kosti.

Jak dlouho toto ošetření zubů trvá?

Jedno vyčištění kanálku trvá přibližně 30 minut. Tří kořenová stolička cca 1 hodinu 30 minut.

Jak dlouho bude zub fungovat?

V případě správného ošetření po endononcii není omezena životnost zubu a funguje stejně jako doposud.

Naše kontakty

Smile Centrum Vysočany

Smile Centrum Vysočany

Jandova 598/1, 190 00 - PRAHA 9

KDY K NÁM?
V době:
Po: 7.30 - 19.00
Út: 7.30 - 17.00
St: 7.30 - 19.00
Čt: 7.30 - 19.00
Pá: 8.00 - 16.00
So: ZAVŘENO
Ne: ZAVŘENO